Káva Goppion nie je produktom masovej výroby, ktorú môžete nájsť v supermarketoch, ale tradičného poctivého prístupu a ctí si tradície praženia tej najlepšej kávy. Odborníci z Goppion Caffé vyberajú tú najlepšiu kávu z najlepších plantáží na svete. Káva pochádza z kávových plantáží Strednej a Južnej Ameriky, Jamajky, Etiópie, a iných. Keďže si každá káva vyžaduje inú teplotu a dĺžku praženia, Goppion Caffé pražia každú kávu samostatne a až po upražení ju odborníci miešajú do jednotlivých blendov. Každá káva podlieha niekoľkým stupňom kontroly a ochutnávania, aby bola zabezpečená tá najlepšia kombinácia kávových zŕn, ktoré si môžete vychutnať u vás doma. Ako výsledok tejto poctivej práce si Goppion vytvoril svoju vlastnú kávovú kultúru. Vychutnajte si výbornú kávu Goppion s istotou, že do jej výroby boli vložené dlhoročné skúsenosti s pražením kávy, odhodlanie všetkých zamestnancov, a vášeň pre to najlepšie espresso.
V roku 1859 Luigi Goppion ako mladý muž, sníval o tom, že bude cestovať do vzdialených krajín, napriek tomu že sa narodil sa v maličkom mestečku Lughignano na brehu rieky Sile. Jedného dňa mu vzišla na um myšlienka praženia kávy. Predstavoval si ako sa celé mestečko zobúdza do intenzívnej arómy pochádzajúcej z praženia kávy. Na hlavnom námestí otvoril kaviareň, ktorá bola zároveň aj poštou a potravinami. V tomto obchodíku začal pražiť kávu na železnej panvici nad ohňom. Netrvalo dlho a toto miesto sa stalo srdcom mesta. V kaviarni mu začal pomáhať jeho syn Pietro a o niečo neskôr, jeho vnuci: Angelo Giuseppe, Luigi, Giovanni, Olivo a Ottorino. Ich vášeň pre kávu ich poháňala za cieľom nájsť tú najkvalitnejšiu kávu. V roku 1948 kúpili v meste Treviso fabriku Torrefazione Trevigiana cafe a pridali meno „Fratelli Goppion“. V rovnakom čase Ottorino a Olivo odišli do Venezuely a založili malú pražiareň a v Caracase založili malú priažiareň CAFE San Antonio – Hermanos Goppion. V súčasnosti má vedenie firmy na starosti piata generácia rodiny Goppion.
Odborníci vo firme Goppion venujú svoj čas na starostlivý výber najcennejších káv sveta, aby vytvorili najkvalitnejšie kávové blendy. Túto prácu vykonávajú zodpovedne so záväzkom ponúknuť zákazníkom potešenie z pitia nezameniteľnej kávy.
Pestovanie kávovníka si vyžaduje veľmi náročné podmienky na ideálnu teplotu, slnečné žiarenie a charakteristiku pôdy. Kávové zrná sa oberajú v momente, keď sa zo zelený plod zafarbí do červena. Vo svete je známych viac ako 60 druhov kávovníka, ale len 25 sa používa na komerčné účely. Najpoužívanejšie sú 4 druhy: Coffea Liberica, Coffea Excelsa, Coffea Arabica a Coffea Robusta. Druh Arabica predstavuje najvyššiu kvalitu a tvorí okolo 70% svetovej produkcie. Jej zrná sú malé a dlhé, s intenzívnou arómou a charakteristickou medenou farbou. Rastliny Arabica rastú dobre v pôde s vysokým obsahom minerálov, špeciálne v pôde vulkanického pôvodu, vo výške 600 metrov nad morom. Ideálna klíma by mala mať priemernú teplotu 20 °C a tak plody dozrievajú pomaly, čoho výsledkom po upražení je sladká lahodná chuť. Najviac sa jej darí v Kolumbii, Brazílii, ale aj Indii a Etiópii. Podobne ako druh Arabica, aj druh Robusa má vetvy smerujúce nadol v tvare dáždnika. Kvitne až 3 krát za rok. Jej plody sú nepravidelne okrúhleho tvaru, žltozelenej farby. Je charaktreristická vyšším obsahom kofeínu a jej plody sú menšie ako plody Arabica. Po upražení získavajú charakteristickú horkú chuť. Najviac Robusty sa dopestuje v Ugande a Kamerune. Poznáme dva druhy spracovania kávových zŕn: suchú a mokrú metódu. Pri suchej metóde sa zrná sušia priamo na slnku po dobu cca. 4 týždňov, čo umožní oddeliť zrná od zvyšku plodu. Mokrá metóda sa inak nazýva aj strojová. Zrná sa oddeľujú rozpučením plodov v špeciálnych kadiach. Zrná sa potom namáčajú, fermentujú a následne sušia, neskôr sa odstráni posledná šupka.
Odborníci z Goppion Caffé už roky získavajú kávu z rovnakých kávových plantáží, importujú ju a opätovne kontrolujú pri príchode do prístavu. Po dôkladnom procese výberu nasledujú kontroly priamo v sídle firmy. Káva podlieha vizuálnym kontrolám, testom vône a chuti. Každý typ kávy, bez ohľadu na pôvod, musí spĺňať prísne kritéria. Následne sa definuje charakteristika každého druhu kávy pre neskoršie vytváranie blendov. Výsledkom sú vyvážené chute jednotlivých kávových zmesí. Správne rozpoznanie charakteristiky jednotlivých káv si vyžaduje prácu expertov, ktorí sa dlhoročne venujú testovaniu káv. Odtiene vôní a aróm sú nekonečné, napríklad ovocné, kvetinové, korenisté, čokoládové, kakaové, atď. Keďže si každá káva vyžaduje inú teplotu a dĺžku praženia, Goppion Caffé pražia každú kávu samostatne a až po upražení ju odborníci miešajú do jednotlivých blendov.
Misia značky Goppion je kombinovať najlepšie kávy sveta a vytvárať tie najlepšie blendy.
Gruppo Triveneto Torrefattori Caffé (GTTC)
V roku 1954 vznikla v Benátkach skupina založená niekoľkými pražiarňami kávy. Organizácia má sídlo v Trieste, meste známom pre svoje zameranie na obchod s tou najkvalitnejšou kávou. Od začiatku bol tento projekt zameraný na odlíšenie vysoko kvalitnej kávy od ostatnej menej kvalitnej. Známka GTTC zaručuje baristom a spotrebiteľom istotu, že pripravujú a konzumujú vysoko kvalitnú kávu praženú s úctou k tradíciám. Ochrannú známku GTTC získa len niekoľko kávových zmesí, ktoré neobsahujú viac než 20 % Robusty, a ktoré majú vysoký štandard kvality. Pre získanie certifikátu musia výrobky prejsť prísnym testovaním vykonaným medzinárodným certifikačným orgánom a orgánom verejného chemického laboratória. Získanú ochrannú známku môžete nájsť na obaloch kávy a na ostatných podporných materiáloch.
Ekologické farmárstvo – EU ochranná známka
Ochranná známka EU pre ekologické farmárstvo tvorí list z dvanástich bielych hviezd na zelenom pozadí. Táto známka je povinná od roku 2012 na všetkých biopotravinách vyrobených v Európe. Zároveň musí byť uvedené registračné číslo spoločnosti a lokalita, kde bol výrobok vyrobený. Tento symbol je veľmi dôležitý pre spotrebiteľov, ktorým záleží na potravinách a ich pôvode.
CSC – Caffé Speciali Certificati (Certifikovaná výberová káva)
CSC je organizácia, ktorá vznikla v roku 1996 na základe skúseností a odhodlania skupiny pražiarní, podporovať kvalitnú kávovú kultúru. Konzorcium zaviedlo niekoľko postupov, aby sa dosiahol určitý, osvedčený štandard, ktorý zahŕňa všetky fázy ktorými káva prechádza od pestovania až po spracovanie. Výrobky spĺňajúce tieto najvyššie štandardy sú označené špeciálnou nálepkou s hologramom.
Fairtrade
Certifikácia Fairtrade, ktorá vznikla v roku 2002 zahrňuje všetky spoločnosti, ktoré prispievajú k rozvoju spravodlivého obchodu a dôstojných podmienkach pre výrobcov a pracovníkov v rozvojových krajinách. Zabezpečuje, že producenti sú vyplácaní spravodlivo a stabilne bez ohľadu na výkyvy trhu. Zabezpečuje taktiež investície do komunitného rozvoja. Kontroluje dodržiavanie medzinárodných štandardov pre pracovníkov a podporuje vznik dlhodobých obchodných vzťahov a zabraňuje špekuláciám. Takisto zabezpečuje systém financovania kúpy semien, prírodných hnojív a iných pracovných nástrojov, aby sa zabránilo, že výrobcovia by sa dostali do dlhov. Osobitná pozornosť je venovaná tiež životnému prostrediu. Fairtrade podporuje využívanie udržateľných poľnohospodárskych postupov a prechod na ekologické poľnohospodárstvo. Goppion certifikovali svoju kávu Fairtrade už v roku 1980 medzi prvými v Taliansku. Toto odhodlanie viedlo k vybudovaniu dôležitých partnerstiev s talianskymi a zahraničnými neziskovými organizáciami.
Jamaica Blue Mounain Coffee JBM je káva, ktorá sa považuje za jednu z najkvalitnejších káv Arabica. Pestuje sa v malých množstvách na svahoch Blue Mountains na Jamajke. Táto vysoko cenená káva uspokojí aj najnáročnejšieho zákazníka a je známkou najvyššej kvality. Táto káva sa prepravuje v drevených sudoch s certifikátom a osvedčením o pôvode.
IMC – Mediteream Institue of Certification (Stredomorský Certifikačný Ústav)
Táto inštitúcia vznikla v roku 1955 pre overovanie a potvrdzovanie všetkých procesov pri spracovaní produktov ekologického poľnohospodárstva. Dodržiavanie procesov sa kontroluje niekoľko krát ročne. Tento proces zahŕňa audit firemných výrobných procesov, vhodné podmienky v ktorých tieto procesy prebiehajú, kvalitu výroby, správnosť dovozovej dokumentácie zelenej kávy, vhodnosť obalových materiálov, správnosť údajov na obaloch a ostatných marketingových materiáloch.